Co się dzieje podczas warsztatów.
Nie wiem jakie macie umiejętności manualne, a chcę aby każdy wyszedł z warsztatów z grającym instrumentem więc każdemu pomogę. Będę miał sporo narzędzi ale niektóre tylko pojedyncze – więc jeśli możecie przynieść swoje to nie będziecie musieli czekać z robotą aż ktoś skończy. A oto co się przyda:
- ścisk stolarski
- piłka modelarska do drewna lub włosowa
- pilnik, raczej niewielki
- wkrętaki (mały krzyżakowy i duży krzyżakowy)
- wkrętarka akumulatorowa i wiertła do drewna i metalu (min 2 mm max 10 mm)
- swoje własne patenty na mostki, strunociągi, ozdoby itd. (inspiracji jest mnóstwo w sieci)
Z doświadczenia wiem, że podczas warsztatów jest niezły meksyk i dlatego prośba. Jeśli coś używacie to odłóżcie to na miejsce bo potem jest więcej szukania niż pracy. (ja sam mam niesłychany chaos w warsztacie ale pracuję sam więc nikomu nie szkodzę).
Poza tym pomagajcie sobie nawzajem, pracujcie w parach czy jak tam chcecie. Uważajcie na bezpieczeństwo swoje i innych (włosy spięte – już raz mi się człowiek wkręcił za włosy w wiertarkę)
Patronat:
Czas trwania warsztatów – cały dzień albo dwa dni w zależności o możliwości
Ilość miejsc – Max 10 osób
Cel: każdy uczestnik dowiaduje się jak samemu zbudować cigar box guitar od podstaw.
Uczestnik musi umieć posługiwać się podstawowymi narzędziami i mieć choćby minimalne zdolności manualne. Udział w warsztatach bierze na własne ryzyko i sam dba o bezpieczeństwo swoje i innych stosując podstawowe zasady BHP.
Wymagania od uczestnika:
musi mieć: ubranie do pracy, własną miarę taśmową (dokładną) lub najlepiej suwmiarkę, ostry ołówek lub znacznik, linijkę 50 cm, kątownik lub ew. ekierkę (ale nie najmniejszą jaka będzie w kiosku:)
może mieć: swoje narzędzia (to przyspieszy pracę – nie trzeba będzie czekać aż poprzednik skończy jeśli jakiś narzędzi będzie mniej niż uczestników)
[wykaz potrzebnych narzędzi: piłka modelarska do drewna, młotek gumowy, wkrętak krzyżowy do małych wkrętów oraz większy do średnich, pilniki iglaki, wkrętarka akumulatorowa wraz z kompletem wierteł do drewna i metalu (max 10, min 1,5 mm).]
Przebieg warsztatów:
Każdy uczestnik otrzyma komplet wstępnie obrobionych materiałów niezbędnych do budowy instrumentu 4 strunowego, elektro-akustycznego, włączając w to pudełko drewniane (a jak się uda to po cygarach chociaż szkoda by było popsuć bo chirurg też najpierw się uczy krojąc zwłoki a dopiero później żywych ludzi), drewno, klucze, struny i element piezo wraz z gniazdem jack. Prowadzący omówi i pokaże budowę instrumentu, poszczególne jej etapy wraz z wyjaśnieniem i wskazaniem na trudne momenty w których trzeba zachować szczególną dokładność. Całość prezentacji będzie opatrzona przykładami poszczególnych etapów budowy. Uczestnicy z dostarczonych materiałów skonstruują swój własny instrument, który po warsztatach będzie należał do nich. Jeśli jakiś uczestnik będzie chciał dodatkowo zamocować potencjometr głośności to uzyska informacje jak to zrobić ale będzie musiał go zorganizować we własnym zakresie.
Każdy uczestnik otrzyma:
klucze 4 sztuki, drewno na gryf lub wstępnie obrobiony gryf (w zalezności od ilości czasu jakie mamy na warsztaty), pudełko, progi (18 sztuk), gniazdo jack plus przetwornik piezo, siodełko, wkręty, strunociąg, materiał na mostek, struny.
Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma wydrukowaną dokumentację wraz z rysunkami, tabelę akordów dla instrumentów 4 strunowych oraz tabulaturę z kilkoma prostymi zagrywkami bluesowymi. Na miejscu będzie też wzmacniacz gitarowy i tuner do sprawdzenia brzmienia i nastrojenia. Żeby uprościć sprawę wszyscy stroimy w open G. (GDGB) – B to B. H nie istnieje 🙂